Jutro dzień wagarowicza – policyjna akcja „ Wiosna 2017”.
Na dzień 21 marca przypada początek kalendarzowej wiosny. Właśnie jutro uczniowie wszystkich szkół będą świętować jej nadejście. Część placówek oświatowych planuje skrócenie wtorkowych lekcji lub organizację zaplanowanych wcześniej atrakcji dla swoich uczniów, które odbędą się zarówno na terenie szkoły jak i poza nią. Kadra pedagogiczna wychodząc naprzeciw tradycyjnej „wiosennej absencji” przygotowuje świętowanie pierwszego dnia wiosny w bezpieczny sposób. Organizuje wraz z podopiecznymi wycieczki, rajdy, apele, happeningi czy też wyjścia do kina.
Jednak nie wszyscy uczniowie chcą uczestniczyć w tak zorganizowanych formach spędzania „Dnia Wagarowicza” i na własną rękę indywidualnie lub w grupie organizują sobie wolny czas, przebywając poza szkołą bez opieki nauczycieli.
Małoletni przemieszczając się w gronie rówieśników czują się anonimowi, często śmielej sięgają po alkohol, papierosy, narkotyki oraz inne środki odurzające. Pod wpływem tych substancji wielokrotnie stają się sprawcami czynów karalnych min. dewastując cudzą własność czy zakłócając ład i porządek publiczny.
Pierwszy dzień wiosny kojarzy się również z topieniem „ Marzanny”. Już w okresie poprzedzającym dzień 21 marca asystenci do spraw nieletnich zachodniopomorskich jednostek apelowali podczas prowadzonych prelekcji i spotkań z uczniami o rozsądek, przestrzeganie prawa, porządku publicznego i zasad współżycia społecznego.
Jutro w naszym regionie pojawi się więcej patroli zarówno umundurowanych jaki i nieumundurowanych, którzy podczas jutrzejszych działań „ Wiosna 2017” prowadzonych przez policjantów z zachodniopomorskiego garnizonu monitorować będą newralgiczne miejsca, gdzie najczęściej gromadzą się młodzi ludzie ( parki, skwery i inne miejsca) oraz obiekty handlowe pod kątem sprzedaży alkoholu i papierosów osobom nieletnim.
Działania mundurowych mają przede wszystkim zapobiec niebezpiecznym sytuacjom oraz przejawom demoralizacji świętujących pierwszy dzień wiosny uczniów.
Zachodniopomorscy policjanci po raz kolejny apelują do rodziców i opiekunów prawnych aby rozmawiali z dziećmi o szkodliwości i skutkach spożywania alkoholu, palenia tytoniu, zażywania narkotyków i innych substancji odurzających i zachęcali ich do uczestnictwa w zorganizowanych formach świętowania. Rodzice i opiekunowie prawni powinni mieć wiedzę na temat: gdzie i w czyim towarzystwie ich dziecko spędza wolny czas.