,, Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” - promocja bezpieczeństwa w czasie wakacji przez stargardzkich policjantów
W niedzielę na plaży w Ińsku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Stargardzie, strażakami, przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej oraz z żołnierzami Wojskowego Centrum Rekrutacji przeprowadzili działania profilaktyczne, których celem jest poprawa bezpieczeństwa osób przebywających na wodach i terenach przywodnych.
Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale nie możemy zapominać o bezpieczeństwie – zwłaszcza nad wodą! Przypominamy kilka najważniejszych zasad, które mogą uratować zdrowie, a nawet życie.
- Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
- Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
- Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
- Nie skaczmy rozgrzani do wody.
- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych.
- Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
- Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
- Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
- Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
- Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
- Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.
- Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.
- Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.
PAMIĘTAJ: Woda to żywioł – piękny, ale nieprzewidywalny. Szanuj ją i zachowuj ostrożność. Dzięki rozsądkowi Twoje wakacje będą bezpieczne i udane!
asp. Justyna Siwarska