Bezpieczeństwo ponad wszystko – policjanci kontrolują użytkowników hulajnóg elektrycznych
Policjanci drogówki kontrolują nie tylko kierowców samochodów, ale także użytkowników hulajnóg elektrycznych. Wczoraj policjanci od rana kontrolowali kierujących poruszających się na hulajnogach elektrycznych. Sprawdzali prędkość przy pomocy wideorejestratora, stan techniczny hulajnóg, sposób poruszania się, obecność pasażerów i stan trzeźwości. Przypominamy, że brawura na hulajnodze może zakończyć się tragicznie zarówno dla kierującego, jak i osób postronnych.
Przepisy regulujące poruszanie się hulajnogami elektrycznymi mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno użytkownikom, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Niestety nie wszyscy stosują się do obowiązujących przepisów. Wczoraj policjanci z drogówki kontrolowali kierujących hulajnogami elektrycznymi. Sprawdzana była prędkość z jaką się poruszają, uprawnienia, czy nie są przewożone inne osoby oraz czy poruszają się we właściwym miejscu.
Przypominamy zasady, jakie obowiązują kierujących hulajnogami:
Kto może korzystać z hulajnogi elektrycznej:
- osoby w wieku od 10 do 18 roku życia posiadające kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;
- osoby, które ukończyły 18 lat, nie muszą posiadać dodatkowych uprawnień ;
- dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.
Gdzie można się poruszać hulajnogą elektryczną?
- droga dla rowerów, droga dla pieszych i rowerów lub pas ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza - dopuszczalna prędkość dla kierującego hulajnogą to 20 km/h;
- po drodze, w przypadku braku wyzej wymienionej miejsc, gdy ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h - dopuszczalna prędkość dla kierującego hulajnogą to 20 km/h;
- po chodniku lub drodze dla pieszych – dozwolone - w przypadku braku drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, gdy ruch pojazdów odbywa się z prędkością większą niż 30 km/h - dopuszczalna prędkość dla kierującego hulajnogą powinna być zbliżona do ruchu pieszych.
Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:
- 1) przewożenia innej osoby (pasażera), zwierzęcia lub ładunku,
- 2) ciągnięcia lub holowania innego pojazdu,
- 3) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu,
- 4) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy,
- 5) czepiania się pojazdów.
Pamiętaj – hulajnoga to pojazd, a nie zabawka. Jeździj odpowiedzialnie – dla siebie i innych!
asp. Justyna Siwarska