Wspólne działania Policji ze Strażą Leśną na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa na obszarach leśnych
W ostatnim czasie w okolicach Przemocza i Sowna doszło do serii podpaleń lasów, które stanowią poważne zagrożenie dla ludzi, przyrody i lokalnego środowiska. Policjanci wspierani przez Straż Leśną Nadleśnictwa Kliniska podejmują działania mające na celu wyeliminowanie tego procederu. Podczas działań reagowali na wszelkie przejawy łamania obowiązującego prawa. Wspólne służby mają również na celu działania prewencyjno – informacyjne, związane z informowaniem społeczeństwa o zagrożeniach wynikających z nieodpowiedniego zachowania na terenach leśnych.
Wypalanie traw i nieużytków rolnych, rozniecanie ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi, korzystanie z otwartego płomienia, rzucanie niedopałków papierosów, to przykłady zachowań, które mogą doprowadzić do pożaru, którego ofiarami zostają ludzie, zwierzęta, mienie. Nieostrożność, zapominanie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, nieumyślne, i wreszcie umyślne działanie, które doprowadza do pożaru, może zakończyć się odpowiedzialnością za wykroczenie ale także za przestępstwo, wtedy kiedy mamy do czynienia z pożarem, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. W takim przypadku, odpowiedzialny za to przestępstwo sprawca, musi liczyć się z zagrożeniem karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Osoby, które są świadkami podpalenia lasów powinny poinformować o zaistniałej sytuacji najbliższą jednostkę Policji. Informacje można przekazać również za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każda wskazówka może być kluczowa w ustaleniu sprawcy i zapobiegnięciu kolejnym tego typu incydentom. Przypominamy ,że Nadleśnictwo Kliniska poszukuje sprawcy podpaleń lasów w okolicy Przemocza i Sowna. Wyznaczona jest nagroda pieniężna – 5 tys. zł za przekazanie informacji, które pozwolą schwytać i ukarać sprawcę.
Pamiętaj:
- Nie wjeżdżaj samochodem do lasu, rozgrzany silnik może doprowadzić do zapłonu suchej ściółki znajdującej się pod samochodem, lub w jego pobliżu;
- W odległości 100 metrów od granicy lasu zabronione jest używanie otwartego ognia;
- Nie pal ogniska w pobliżu lasu;
- Nie wyrzucaj niedopałków papierosów w lesie;
- Zwróć uwagę, czy w związku z zagrożeniem pożarowym, nie ma zakazu wstępu do lasu;
- Zareaguj, kiedy zobaczysz ogień, dym, powiadom służby dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Wspólnie dbajmy o nasze lasy!
asp. Justyna Siwarska