Od jutra rusza akcja „Znicz 2016”
Mimo że do świąt jeszcze parę dni, to wokół cmentarzy panuje wzmożony ruch pojazdów, a piesi często nagle wchodzą na jezdnię. Ponadto nie dla wszystkich ten czas jest okresem zadumy, dla złodziei to czas wzmożonej pracy.
Bazując na doświadczeniach lat ubiegłych, dzień Wszystkich Świętych oraz dni go poprzedzające, jak i po nim następujące charakteryzują się zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów oraz pieszych, w konsekwencji, czego można spodziewać się wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa, a także utrudnień w ruchu drogowym. Dodatkowe zagrożenie stanowią zmienne warunki pogodowe oraz wzrost przypadków nieprzestrzeganie przez uczestników ruchu drogowego przepisów prawa. To natomiast ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i porządek w ruchu drogowym.
Z danych statystycznych wynika, że w takim samym okresie roku ubiegłego, tj. od 28 października do 2 listopada 2015 r., na drogach powiatu stargardzkiego nie doszło do wypadków drogowych, ale w tych dniach do Policji zgłoszono 22 kolizje drogowe. Większość tych zdarzeń miała miejsce poza rejonami cmentarzy i spowodowana była głównie niedostosowaniem prędkości jazdy do panujących warunków drogowych. Ponadto wówczas mundurowi wylegitymowali 1 285 osób, z których za popełnione wykroczenia 288 została ukarana mandatami karnymi, a wobec 19 sprawców skierowano wniosek o ukaranie do sądu.
W czasie Wszystkich Świętych na groby bliskich podążają ludzie z całego kraju, jak również z zagranicy, dlatego podobnie jak w minionych latach największe utrudnienia w ruchu drogowym i zagrożenia z tym związane mogą wystąpić w rejonie nekropolii, jak również na drogach dojazdowych.
Z tego też powodu do akcji „Znicz 2016”, która rozpoczyna się już 28 października i potrwa do 2 listopada br. włącznie, zaangażowani zostaną policjanci wszystkich pionów stargardzkiej komendy. Ponadto w skład Wydziału Ruchu Drogowego na ten czas wcielono dodatkowych policjantów, którzy wykonywać będą typowe zadania funkcjonariuszy drogówki, a wszyscy mundurowi wspierani będą przez patrole Oddziału Prewencji oraz adeptów odbywających aktualnie praktyki na terenie naszego powiatu.
Aby skutecznie zadbać o bezpieczeństwo zarówno kierujących jak i pieszych policjanci będą eliminować z ruchu kierujących znajdujących się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka podobnie działającego do alkoholu. Pamiętajmy, że w tym celu mundurowi przeprowadzają coraz więcej kontroli stanu trzeźwości. Ponadto na terenie całego powiatu stargardzkiego mundurowi bezwzględnie będą reagować na przestępstwa i wykroczenia drogowe, będące głównymi przyczynami wypadków drogowych. Egzekwowane będą między innymi przepisy dotyczące świateł zewnętrznych pojazdów oraz pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym niestosujących się do obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Stróże prawa skupią się także na zapewnieniu płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych oraz w rejonie nekropolii i w razie potrzeby w każdym przypadku tworzenia się zatorów drogowych będą ręcznie kierowali ruchem.
Z kolei funkcjonariusze z prewencji oraz służb kryminalnych zarówno umundurowani jak też po cywilnemu pełniąc służbę w okolicach cmentarzy i na samych nekropoliach, gdzie tłok to okazja dla złodziei, swoją uwagę skupią na przeciwdziałaniu kradzieżom i włamaniom do pojazdów, niedopuszczeniu do profanacji grobów oraz zapewnieniu bezpieczeństwa osób odwiedzających miejsca pochówku. To właśnie oni będą zwracać uwagę na osoby, które poprzez kradzież chcąc wzbogacić się w łatwy sposób.
Bądźmy szczególnie czujni w miejscach, w których panuje tłok: cmentarze, dworce i przystanki, gdyż nie dla wszystkich ten czas jest okresem zadumy. Dla złodziei kieszonkowych to czas wzmożonej pracy. Bagaży i torebek nigdy nie pozostawiajmy bez nadzoru, a portfele chowajmy w wewnętrznych kieszeniach ubioru, aby dokonać kradzieży złodziejowi wystarczy najmniejsza chwila naszej nieuwagi. Bądźmy również czujni i nie ufajmy przypadkowo napotkanym osobom.
Apelujemy także do pieszych uczestników ruchu, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie lub wychodzenie zza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie. Przypominamy także o elementach odblaskowych, które poprawiają widoczność, a tym samym wpływają na bezpieczeństwo.