Aktualności

Hulajnogą eklektyczną TAK, ale tylko w bezpiecznym wydaniu- przypominamy podstawowe zasady

Data publikacji 14.10.2024

Hulajnogi elektryczne nawet jesienią to popularny środek transportu. Niestety nie wszyscy korzystają z nich zgodnie z przepisami. Jakie obowiązują zasady poruszania się hulajnogą elektryczną? Czy można poruszać się hulajnogą elektryczną po jezdni? Czy potrzebny jest dokument uprawniający do jazdy na hulajnodze elektrycznej? Przypominamy podstawowe zasady!

Wszystkie osoby poruszające się takim środkiem transportu są uczestnikami ruchu drogowego. Oznacza to, że mają zarówno swoje prawa, jak i obowiązki. Prawo drogowe, kodeks karny oraz kodeks wykroczeń obowiązują także na hulajnodze. Przepisy regulują wiele istotnych kwestii.

  • Kierować nią mogą osoby w wieku od 10 do 18 roku życia, od których wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1, T, od osób, które ukończyły 18 lat nie wymaga się uprawnień, natomiast dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.
  • Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić, korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu, zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego.
  • W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Przepisy ZABRANIAJĄ:

  • kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkohol, przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów !!! ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów, czepiania się pojazdów; jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, ciągnięcia za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innym podobnym urządzeniu, a także zwierzęcia i ładunku.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

    Film SYZV9142.MP4

    Pobierz plik SYZV9142.MP4 (format mp4 - rozmiar 6.48 MB)

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

    Jazda hulajnogą elektryczną TAK, ale tylko w bezpiecznym i trzeźwym wydaniu. Niech ta jazda będzie tylko przyjemnością, a nie przyczyną tragedii!!Apelujemy o trzeźwość, rozwagę i stosowanie się do przepisów obowiązujących na drodze. Przypominamy, że zgodnie z przepisami za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu hulajnoga elektryczną przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości minimalna kwota mandatu, jaką może nałożyć policjant- wynosi 2,5 tysiąca złotych. Pamiętać jednak przede wszystkim należy o tym, że nietrzeźwi kierujący w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo innymi uczestnikami ruchu drogowego, często są przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych i stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych użytkowników dróg. Pomyśl o konsekwencjach, zanim będzie za późno!  asp. Justyna Siwarska                                                                                                                                                                                                                     

Powrót na górę strony