Kierując samochodami, złamali sądowe zakazy prowadzenia pojazdów
Często policjanci zatrzymują do kontroli drogowej osoby, które kierują pojazdami mechanicznymi pomimo ciążącego na nich wyroku sądu o zakazie prowadzenia samochodów. Warto pamiętać, że złamanie zakazu prowadzenia pojazdów z art. 244 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Konsekwencji nie unikną zatrzymani w sobotę 34-latek oraz 30-latek.
W sobotę funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego, w Stargardzie, na ul. Usługowej, zatrzymali do kontroli drogowej kierującego Hondą. Okazało się, że mężczyzna ma zatrzymane prawo jazdy, a mimo to kierował pojazdem. Policjanci ustalili, że 34-letni stargardzianin posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Za popełnione przestępstwo ponownie będzie odpowiadał przed sądem.
Kolejna interwencja była w miejscowości Warszyn, gdzie policjanci z posterunku w Dolicach, zatrzymali do kontroli pojazd marki Toyota. Okazało się, że 30- latek ma dwa czynne zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Czekają go surowe konsekwencje.
Warto pamiętać, że:
Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.
Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?
W myśl przepisów kodeksu karnego, kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.
Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
mł. asp. Dorota Biernikowicz