Aktualności

Masz prawo do mediacji

Data publikacji 11.10.2016

W tym roku Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada na 20 października, natomiast Tydzień Mediacji odbędzie się w dniach 17-22 października 2016 r. Koncepcja tegorocznych obchodów przebiegających pod hasłem „Masz prawo do mediacji” opiera się na propagowaniu inicjatyw lokalnych, włączeniu lokalnych środowisk do działań, a także współpracy pomiędzy ośrodkami mediacyjnymi, wymiarem sprawiedliwości i Ministerstwem Sprawiedliwości.

Stargardzka Policja również włączyła się do wspólnych działań na rzecz promocji Międzynarodowego Dnia Mediacji i Tygodnia Mediacji i wszystkich zainteresowanych zaprasza 18 października w godz. 13.00 – 15.00 do Starostwa Powiatowego w Stargardzie przy ulicy Skarbowej 1 na otwartą konferencję oraz pokaz symulacji mediacji, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Progress pod patronatem Starosty Stargardzkiego i Komendanta Powiatowego Policji. Gośćmi spotkania z mediatorami i radcami prawnymi, przedstawicielami policji, którzy przedstawią role mediatora, zasady, koszty i aspekty prawne będzie między innymi Magdalena Sawicka-Bartosik- Psycholog, Psychoterapeuta, Anna Franecka- Stały Mediator Sądowy, Kurator Społeczny, Coach oraz Ireneusz Kieliszak- przedstawiciel Centrum Polskich Mediacji, Stały Mediator Sądowy. Każdy uczestnik otrzyma Certyfikat Udziału.

 

Każda zainteresowana osoba może również podczas Tygodnia Mediacji po fachową poradę zgłosić się do Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie przy ulicy Warszawskiej 29, gdzie pełniący dyżur w godzinach 8.00 – 15.00 funkcjonariusze wyjaśnią wszystkie związane z tym tematem aspekty.

 

Wspólne działania różnych instytucji na rzecz promocji Międzynarodowego Dnia Mediacji i Tygodnia Mediacji mają na celu dotarcie do jak najszerszego grona osób i przekazanie im idei pozasądowego rozwiązywania sporów. W ramach tych obchodów na dyżurach udzielane będą porady związanych z tym zagadnieniem, a podobne działania  będą  organizowane w wszystkich powiatach województwa zachodniopomorskiego (szczegóły na stronach internetowych poszczególnych Powiatowych Komend Policji).

Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, neutralnej wobec stron i ich konfliktu, czyli mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga - nie narzucając jednak żadnego rozwiązania - w wypracowaniu kompromisu.
 
Jakie korzyści daje mediacja pokrzywdzonemu ?

- Możliwość wpływu na rozwiązanie problemów wynikających z przestępstwa na zaproponowanych przez siebie warunkach.
- Okazję do wyrażenia emocji, wypowiedzenia się na temat skutków przestępstwa oraz oczekiwań wobec podejrzanego lub oskarżonego.
- Szansę na szybsze uzyskanie naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i przeprosin.

Jakie korzyści daje mediacja podejrzanemu lub oskarżonemu ?

- Możliwość porozumienia się z pokrzywdzonym co do sposobu i terminu naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz przeproszenia.
- Szybsze zakończenie postępowania karnego, a w konsekwencji szybsze zatarcie skazania.
- Zmniejszenie kosztów postępowania karnego.
- Szansę na łagodniejsze potraktowanie przez sąd.

 

Jak sprawa trafia do mediacji ?

-Sprawa może zostać skierowana do mediacji na etapie postępowania prowadzonego przez policję lub prokuratora oraz po wniesieniu sprawy do sądu.
- Sprawę do mediacji kieruje policja, prokurator lub sąd, na podstawie postanowienia, w którym zostaje wyznaczony mediator.
- Skierowanie sprawy do mediacji jest możliwe za zgodą pokrzywdzonego i podejrzanego lub oskarżonego.
- Pokrzywdzony oraz podejrzany lub oskarżony mają prawo do złożenia wniosku o skierowanie sprawy do mediacji.

 

Jak długo może trwać mediacja ?

-Postępowanie mediacyjne nie powinno trwać dłużej niż miesiąc.

 

Jak przebiega mediacja ?

- Po otrzymaniu postanowienia o skierowaniu sprawy do mediacji, mediator kontaktuje się z podejrzanym lub oskarżonym oraz pokrzywdzonym i wyjaśnia im cele postępowania mediacyjnego, jak również informuje o przysługujących uprawnieniach.

- Jeżeli podejrzany lub oskarżony i pokrzywdzony decydują się na udział w mediacji, wybierają sposób jej prowadzenia w postaci bezpośredniej (spotkanie "twarzą w twarz") albo pośredniej (bez osobistego kontaktu). Wówczas mediator spotyka się z każdym z uczestników na osobności, przekazując stanowiska i oczekiwania co do warunków ugody.
- Mediacja jest prowadzona w sposób neutralny i poufny.

 

W jaki sposób może zakończyć się mediacja ?

- Mediacja może zakończyć się zawarciem wspólnie wypracowanej ugody albo jej brakiem.
- Mediator przekazuje policji, prokuratorowi lub sądowi sprawozdanie z mediacji, z dołączoną do niego ugodą, jeśli została zawarta.

 

 Jakie skutki wywołuje ugoda mediacyjna ?

- Zawarta w wyniku mediacji ugoda nie kończy postępowania karnego.
- Prokurator podejmując decyzję o skierowaniu sprawy do sądu, jak również sąd w wyroku, powinni uwzględnić treść ugody mediacyjnej.
- W sprawach z oskarżenia prywatnego mediacja może być alternatywą obowiązkowego posiedzenia pojednawczego prowadzonego przez sąd.


Postępowanie mediacyjne jest bezpłatne - koszty ponosi Skarb Państwa.

Powrót na górę strony