Aktualności

Dzielnicowi zwalczają demoralizację

Data publikacji 15.09.2016

Stargardzcy policjanci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, a także dbając o dzieci i młodzież starają się eliminować objawy demoralizacji wśród osób niepełnoletnich. W tym celu swoje działania prowadzą między innymi w rejonach szkół, gdzie często można takie zachowania zauważyć.

Co to jest demoralizacja?  Jest to  pewne rozprężenie, zwłaszcza moralne, zepsucie, rozluźnienie dyscypliny, karności. Każdy z nas, kiedy uzyska informacje o demoralizacji nieletniego ma społeczny obowiązek zawiadomienia o tym fakcie rodziców lub opiekunów prawnych, szkołę, Sąd Rodzinny lub Policję.

 

Zachowania, które nazywane są przejawem demoralizacji to: wulgarne słownictwo, wagarowanie, wandalizm, ucieczki z domu, przedwczesne podejmowanie życia seksualnego, stosowanie agresji, przemocy, spożywanie alkoholu, zażywanie narkotyków, udział w destrukcyjnych subkulturach, sektach, a także palenie papierosów.

 

I właśnie z tym ostatnim przejawem demoralizacji walczyli wczoraj stargardzcy dzielnicowi prowadząc działania w rejonach szkół na terenie miasta. Efektem kontroli było podjęcie czynności wobec trzech 14-letnich stargardzianek, które paliły papierosy. Nastolatki wraz ze stosowną informacją przekazano wychowawczyni, a dodatkowo dokumentacja trafi do Sądu Rodzinnego.

 

Jeżeli jesteś osobą, która ukończyła 13 lat, a nie ukończyła 17 lat  poniesiesz odpowiedzialność prawną za popełnione czyny karalne. Czynem karalnym będzie skutek Twojego zachowania, postępowania, czyli popełnienie wykroczenia lub przestępstwa. Pamiętaj, że Twoje złe zachowania to również objawy demoralizacji, za które będziesz odpowiadał do 18 roku życia

Powrót na górę strony