Przemoc, agresja i hejt były tematem spotkań policjantów z uczniami
Mundurowi odwiedzili uczniów szkół podstawowych w powiecie stargardzkim. Podczas spotkań rozmawiali z młodymi ludźmi na temat rodzajów przemocy stosowanej względem rówieśników, mowie nienawiści i hejcie. Każdy młody człowiek powinien wiedzieć, że agresja i przemoc są przestępstwem na czyjeś dobra osobiste i można ponieść za to konsekwencje.
Celem prowadzonych spotkań było uświadomienie młodym osobom, co to jest przemoc wśród rówieśników i jakiego typu zachowania się do niej zaliczają. Bo przemoc to nie tylko agresja fizyczna. Zaliczają się do niej również takie zachowania jak: przezywanie, ośmieszanie czy obraźliwe gesty. Podczas zajęć policjanci omówili również rolę świadków, jaką odgrywają podczas agresywnych zachowań swoich kolegów i koleżanek ze szkoły. Funkcjonariusze szczegółowo omówili uczniom, czym jest hejt i mowa nienawiści w sieci. Wytłumaczyli, że przestępstwa z nienawiści to szczególny rodzaj przestępczości, a jego ofiarami mogą stawać się osoby z uwagi na ich charakterystyczne cechy takie jak: narodowość, język, kolor skóry czy niepełnosprawność fizyczna. Policjanci przedstawili młodym ludziom jakie są prawne konsekwencje przemocy, agresji i nietolerancji. Podkreślili, że takie zachowania nie mogą być rozpatrywane jedynie przez obawą przed konsekwencjami, ale także należy pamiętać, że w ten sposób krzywdzi się swoich rówieśników. Czasami na całe życie.
Uczniowie z całą pewnością wyszli ze spotkania ze świadomością, że powinni być w życiu rozważni, gdyż od tego zależny ich przyszłość.
asp. Justyna Siwarska