Cykl spotkań dotyczących cyberprzestępczości i niebezpieczeństw w sieci
Funkcjonariusze Zespołu ds Nieletnich i Patologii stargardzkiej komendy prowadzą spotkania profilaktyczne z uczniami szkół podstawowych i średnich. Podczas wizyt w szkołach policjanci uwrażliwiają odbiorców na zjawiska cyberprzemocy i hejtu w sieci. Ponadto podczas zajęć przedstawiana jest odpowiedzialność prawna w tym zakresie i promowane są pozytywne zastosowania internetu.
Podczas organizowanych spotkań słuchacze zaznajamiają się z całą gamą pozytywnych zastosowań internetu, ale również uświadamiani są o istniejących zagrożeniach. Młodzi internauci zdają sobie w większości sprawę z zagrożeń, jakie niosą nowe technologie, jednak bardzo często je bagatelizują sądząc, że ich ten problem nie dotyczy. Tymczasem przemoc rówieśnicza w sieci jest niemal codziennością.
W trakcie prelekcji prezentowany jest również materiał filmowy poświęcony temu tematowi. To między innymi dzięki niemu dzieci i młodzież dowiadują się o zagrożeniach związanych z:
- - publikacją zdjęć i nagrań w Internecie,
- - uwodzeniem przez Internet,
- - wykorzystywaniem fotografii i nagrań wideo,
- - prześladowaniem w Internecie,
- - wyłudzaniem danych osobistych i informacji majątkowych,
- - uzależnieniem od internetu,
- - cyberprzemocą.
Ideą takich warsztatów jest przede wszystkim propagowanie bezpiecznego korzystania z sieci oraz uświadomienie młodym osobom, w jaki sposób radzić sobie z napotkanymi zagrożeniami podczas korzystania z nowych technologii. Omówiono możliwości szukania pomocy i radzenia sobie, kiedy coś przykrego nam się wydarzy podczas korzystania z Internetu.
mł. asp. Justyna Siwarska