Międzynarodowy Dzień be z Przemocy
Co roku 2 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy – święto ustanowione rezolucją przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 15 czerwca 2007 roku”. Jej celem jest szerzenie idei życia bez przemocy, umacniania pokoju i głoszenia tolerancji.
Międzynarodowy Dzień bez Przemocy, obchodzony 2 października podkreśla niezwykłą siłę niestosowania przemocy i pokojowych protestów. Stanowi on również przypomnienie, że należy dążyć do zachowania wartości, promowania godności, równej ochrony dla wszystkich i społeczności żyjących razem w pokoju.
Data obchodzenia święta nie jest przypadkowa – właśnie w tym dniu przypada rocznica urodzin Mahatmy Gandhiego – propagatora pacyfizmu, życia bez wszelkiej przemocy i wzajemnej tolerancji pomiędzy wyznawcami różnych religii. Zasada unikania przemocy powinna nam przyświecać w każdym dniu. Niestety, przemoc to zjawisko wszechobecne, występujące w rożnych środowiskach i rożnych sferach życia.
Tak jak są różni ludzie, tak też możemy mówić o różnych rodzajach przemocy – nie jest nią wyłącznie przemoc fizyczna i psychiczna, możemy tu bowiem wskazać przemoc seksualną, ekonomiczną, jak również przemoc poprzez zaniedbanie – czyli naruszenie obowiązku do opieki ze strony osób najbliższych. Należy przede wszystkim pamiętać, że przemoc bardzo często stanowi naruszenie prawa. Najczęściej popełnianymi i najbardziej dolegliwymi społecznie są przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko wolności, wolności seksualnej i obyczajności oraz przeciwko rodzinie i opiece.
Reagujmy na przemoc, nie stójmy bezczynnie gdy komuś obok dzieje się krzywda. Zgłaszajmy przestępstwa, nawet gdy nie jesteśmy pewni swojej oceny sytuacji i interpretacji faktów - to zrobi przygotowany do tego policjant. Pozbądźmy się oporu przed informowaniem policji o czyjejś krzywdzie, być może od naszego zachowania zależy czyjeś zdrowie lub nawet życie.
podkom. Krzysztof Wojsznarowicz