Czy wiesz, że za parkowanie pojazdu na miejscu dla inwalidów przez nieuprawnione osoby oprócz otrzymania wysokiego mandatu oraz punktów auto takie może zostać odholowane na koszt właściciela?
Wyznaczone miejsce postojowe oznaczone symbolem P-18 oraz kopertą P-20 namalowaną na niebieskim tle wraz z ustawionym przy nim znakiem pionowym P-24 wyznaczane są po to, aby pomagać wszystkim tym ludziom, którzy w wyniku zdarzeń losowych borykają się z ograniczeniami własnego ciała. Zajmowanie tych miejsc przez pojazdy nieuprawnione jest wyrazem braku empatii dla tych osób oraz brakiem odpowiedzialności. Mandat jaki możemy otrzymać za parkowanie na miejscu dla osób niepełnosprawnych to 500 złotych i 5 punktów karnych. Pojazd taki może zostać także odholowany na koszt właściciela.
Miejsca do parkowania dla osób niepełnosprawnych mają ułatwić parkowanie wszystkim tym osobom, które muszą borykać się z ograniczeniami ruchowymi. To niezbędna pomoc dla takich osób w codziennym funkcjonowaniu. Kluczowa dla takich miejsc jest nie tylko lokalizacja na parkingu, ale także ich wymiary. Miejsca musi być na tyle dużo, aby osoby takie mogły swobodnie wysiąść z auta i wsiąść do wózka inwalidzkiego.
Poniżej przedstawiamy przepisy regulujące omawiany problem:
-
art. 92 Kw,
-
art. 130a Prawo o ruchu drogowym,
-
art. 8 Prawo o ruchu drogowym,
-
§ 90 pkt. 2 i 4 Rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych,
-
§ 92 Rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych
Komenda Powiatowa Policji w Stargardzie
włącza się do kampanii informacyjnej prowadzonej przez
Starostwo Powiatowe w Stargardzie pn.
„WSPIERAM – NIE ZABIERAM miejsca osobie niepełnosprawnej”
Za nim zaparkujesz na miejscu dla osoby niepełnosprawnej pomyśl o jej kalectwie, o tym jak dodatkowo utrudniasz jej nie łatwe już codzienne funkcjonowanie.
podkom. Krzysztof Wojsznarowicz