Aktualności

Nietrzeźwi rowerzyści na drogach Stargardu

Data publikacji 30.09.2019

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie w ostatnim czasie ujawnili na terenie miasta Stargardu kolejnych kierujących rowerami po alkoholu.

W minionym tygodniu policjanci stargardzkiej drogówki ujawnili sześciu nietrzeźwych cyklistów. Rekordzista miał blisko promil alkoholu. Jeden z ujawnionych posiadał przy sobie środki odurzające. 

W obecnym stanie przepisów pijani rowerzyści mogą popełnić dwa odrębne wykroczenia. Zależeć to będzie od tego, czy rowerzysta zostanie przyłapany na jeździe w stanie po użyciu alkoholu (0,2-0,5 promila alkoholu) albo w stanie nietrzeźwości (0,5 promila alkoholu i więcej). Za pierwsze z wymienionych wykroczeń (art. 87 par. 2 KW) będzie grozić kara aresztu do 14 dni albo grzywna. W przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam kara aresztu do 1. miesiąca albo grzywna od 50 złotych.

To jednak jeszcze nie koniec, bo w katalogu możliwych sankcji przewidziano również taką, która jest dłuższa w czasie i może być bardziej dotkliwa dla sprawcy niż kara finansowa. W przypadku obu tych wykroczeń ustawodawca wprowadził możliwość orzeczenia wobec sprawcy zakazu prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne w granicach od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Policjanci apelują do rowerzystów o rozwagę i przestrzeganie obowiązujących przepisów. Panujące obecnie warunki atmosferyczne nie sprzyjają rowerzystom dodatkowo nietrzeźwi kierujący stwarzają realne zagrożenie dla siebie oraz innych użytkowników dróg.

asp. Łukasz Więckowski

Powrót na górę strony