Policja i Sanepid w trosce o młodzież
W ramach stargardzkiego “Programu przeciwdziałania przemocy w szkole, profilaktyki uzależnień oraz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży” stargardzcy policjanci współpracując z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną z młodzieżą w Gimnazjum nr 1 w Stargardzie przeprowadzili prelekcje.
Współpraca policji z sanepidem daje możliwość poruszenia ze słuchaczami większego wachlarza tematycznego, a to z kolei przekłada się na większe zainteresowanie i urozmaicenie kolejnych spotkań. Dzięki powiązaniom wielu poruszanych tematów na różnych płaszczyznach młodzież ma możliwość aktywniejszego utożsamiania się z omawianym zagadnieniem, a tym samym prelegenci w interaktywny sposób wpajają kolejne cenne wskazówki mające uchronić słuchaczy przed istniejącymi zagrożeniami.
Tym razem przekazane informacje przez Panią Almę Selwesiuk ze stargardzkiej komendy oraz Panią Ewelinę Wardziak z sanepidu miały przybliżyć wiedzę na temat konsekwencji prawnych, jakie ponosi nieletni za popełnione przestępstwa czy wykroczenia oraz algorytm postępowania Policji w przypadku ujawnienia osoby nieletniej przejawiającej symptomy demoralizacji.
W trakcie zajęć przekazano uczniom również wiedzę na temat, kogo nazywamy nieletnim, czy nieletni oznacza to samo, co małoletni oraz co znaczy być odpowiedzialnym w świetle prawa, a także szeroko omówiono pojęcie demoralizacji, czynu zabronionego oraz przedstawiono środki wychowawcze i poprawcze, które Policja czy sąd rodzinny może zastosować wobec osoby nieletniej.
Dla zobrazowania problemu na spotkaniu młodzieży przedstawiony został materiał filmowy dotyczący tematyki zażywania środków odurzających, a po nim prelegentki przekazały wiele cennych informacji.
Na zakończenie przypomniano uczniom jak skutecznie prowadzić rozmowę w sytuacji, gdy ktoś namawia ich do popełnienia przestępstwa czy wykroczenia oraz uświadomiono im wpływ popełnienia czynu zabronionego na ich dalsze, dorosłe życie.