DEBATA W OBSZARZE KONSULTACJI SPOŁECZNEJ DOTYCZĄCEJ ZAŁOŻEŃ KRAJOWEJ MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA W POLSCE
Wczoraj o godz. 11:00 w Sali Konferencyjnej Stargardzkiego Starostwa odbyła się debata społeczna na temat poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu. Debata jest jednym z elementów dotyczących tworzenia MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA.
Organizatorem przedsięwzięcia była Komenda Powiatowa Policji w Stargardzie, a do społecznego dialogu zaproszeni zostali: Poseł na Sejm RP Michał Jach, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta, gmin, instytucji mundurowych, organizacji pozarządowych, instytucji kulturalno - naukowych, firm i przedsiębiorstw prywatnych, służby zdrowia, sądu i prokuratury oraz klubów sportowych.
Po krótkim wstępie moderatora debatę rozpoczął insp. Leszek Ciarkowski. Komendant Powiatowy Policji w Stargardzie powitał zaproszonych gości, a następnie przedstawił założenia Komendanta Głównego Policji dotyczących "Krajowej Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce".
Po wystąpieniu insp. Leszka Ciarkowskiego, głos zabierali uczestnicy debaty, którzy dzielili się swoimi opiniami, sugestiami czy też wnioskami dotyczącymi poruszanej podczas spotkania tematyki.
Aktywizacja różnych podmiotów współpracujących z Policją w celu ujawniania i przeciwdziałania okolicznościom zagrażającym bezpieczeństwu wszystkich może być narzędziem ułatwiającym zarządzanie na poszczególnych poziomach kierowania bezpieczeństwem.
Wnioski z debaty i zgłoszone propozycje pozwolą na określenie skali i rodzaju zagrożeń występujących na terenie naszego powiatu i poszczególnych gmin, a tym samym na racjonalne kierowanie sił i środków Policji w miejsca, gdzie należy zwiększyć bezpieczeństwo.
Sugestie uczestników debaty i konsultacje społeczne będą jednym z głównych narzędzi wykorzystanych do opracowania mapy zagrożeń, która będzie zawierała min. informacje o przestępstwach pospolitych, kryminalnych oraz drogowych. Jednym z najważniejszych elementów będzie "głos" ze strony zaproszonych gości oraz mieszkańców, bo chodzi o to, aby na mapie znalazły się informacje z wielu stron za pośrednictwem dialogu społecznego.