Strefa zamieszkania- czy wiesz jakie zasady obowiązują?
Według obowiązujących przepisów ruchu drogowego „strefa zamieszkania” to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.
O początku jak i końcu strefy zamieszkania informują nas specjalne znaki na których znajduje się pojazd, domek, oraz dwie postacie grające w piłkę. Znaki te określone są według obowiązujących przepisów symbolami D-40 – strefa zamieszkania i D-41 – koniec strefy zamieszkania.
Strefy takie wyznacza się na dużych osiedlach, w rejonach osiedli domków rodzinnych, a nawet w centralnych miejscach miejscowości. Ograniczają one prawa kierowców, dając większą swobodę pieszym.
Przypominamy o przepisach obowiązujących strefie zamieszkania:
-
w strefie zamieszkania pieszy nie musi korzystać z chodnika czy drogi dla pieszych, może poruszać się całą szerokością drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem (art. 11 ust. 5 p.r.d),
-
wyjazd ze strefy zamieszkania na drogę traktowany jest jako włączenie się do ruchu (art.17 ust. 1 pkt 1 p.r.d.),więc kierujący wyjeżdżający na drogę ze strefy zamieszkania zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa innemu uczestnikowi ruchu,
-
dopuszczalna prędkość pojazdu w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h (art. 20 ust. 2 p.r.d),
-
zabroniony jest postój pojazdu w innym miejscu aniżeli wyznaczone w tym celu (art. 49 ust. 2 pkt.4 p.r.d),
-
w strefie zamieszkania dziecko w wieku do lat 7 może korzystać z drogi bez opieki osoby starszej,
Specyfika ruchu drogowego w strefie zamieszkania z jednoczesnym przestrzeganiem określonych przepisów przez jego uczestników może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i porządku. Pamiętajmy, że na terenie Stargardu mamy kilka stref zamieszkania. To od nas samych zależy czy „strefy zamieszkania” nazywać będziemy „strefą bezpieczeństwa”.