Aktualności

POLICYJNE DZIAŁANIA "NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO"

Data publikacji 12.07.2018

Dzisiaj policjanci ruchu drogowego w całym kraju a tym samym na terenie naszego powiatu prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądają się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Działania obejmują także rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy „niechronionych”.

Celem działań jest optymalne zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym na drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych najbardziej obciążonych ruchem oraz ryzykiem powstania wypadku drogowego. Funkcjonariusze podczas służby reagować będą stanowczo na wykroczenia dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości jak również na przewinienia popełniane przez kierujących wobec pieszych jak i samych pieszych.

Wykroczenia popełniane przez pieszych to między innymi przechodzenie w miejscach niedozwolonych, przy czerwonym świetle, jak również wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd.

Do wykroczeń popełnianych przez kierujących wobec pieszych niewątpliwie zaliczyć należy omijanie pieszych na przejściu dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściu dla pieszych.

Przypomnijmy kilka zasad, które podnoszą bezpieczeństwo pieszych na drodze. Pieszemu nie wolno:

  • poruszać się niewłaściwą stroną jezdni,

  • wchodzić na jezdnię spoza przeszkody,

  • poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem,

  • przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu,

  • przebiegać tuż przez pojazdem,

  • wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym,

  • wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd,

  • poruszać się ruchliwą jezdnią dwójkami zamiast „gęsiego”.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym).

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. Ponieważ widoczność rowerzysty w ruchu drogowym jest bardzo ważnym aspektem jego bezpieczeństwa, przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu rowerów w światła: z przodu i z tyłu, oraz element odblaskowy z tyłu.

Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

1. jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;

2. jazdy bez trzymania co najmniej jednej reki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

3. czepiania się pojazdów;

3a. dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu, albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego

 

5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo gdy:

1. opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2. szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3. warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6

 

6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Policjanci stargardzkiej drogówki prowadzą szereg działań uświadamiających pieszych i kierowców o zagrożeniach jakie niesie za sobą niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Szczególnie w okresie letnim apelujemy i przypominamy pieszym oraz rowerzystom poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia.

Powrót na górę strony