Aktualności

Bilans potrąceń w powiecie stargardzkim

Data publikacji 30.11.2015

Typowo jesienna aura, którą obserwujemy za oknami to oprócz okresu zimowego jedna z najniebezpieczniejszych pór roku dla pieszych. Od 1 stycznia br. na drogach powiatu stargardzkiego policjanci odnotowali aż 20 zdarzeń z udziałem pieszych. 12 z nich zakończyło się wypadkiem.

 

Gwałtownie zmieniające się warunki pogodowe, mgła i mżawka lub intensywne opady deszczu w połączeniu z oślepiającym słońcem sprawiają, że piesi są coraz mniej widoczni. Do tego pojawiający się coraz częściej brak wzajemnego poszanowania przepisów ruchu drogowego w relacji pieszy, a kierujący ma wpływ na dużą  liczbę zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu.


W tym roku stargardzcy policjanci odnotowali już 20 zdarzeń z udziałem pieszych. W 12 przypadkach były to wypadki (dla porównania w analogicznym okresie roku 2014 zaistniało 17 wypadków), natomiast uczestnicy pozostałych potrąceń nie doznali poważniejszych obrażeń ciała. Ostatnie potrącenie miejsce miało na ulicy Kościuszki w Stargardzie, gdzie w minioną sobotę około godziny 16.00 51-letni kierowca transportera potrącił prawidłowo przechodzącą przez przejście 81-letnią stargardziankę. Szczęśliwie kobieta nie doznała poważnych obrażeń ciała.

 

Poddając analizie wszystkie potrącenia zauważyć można, że winę ponoszą zarówno piesi jak i kierujący,  którzy porównywalnie byli sprawcami takich zdarzeń.  W przypadku pieszych przyczyną niemal zawsze było nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd, natomiast kierujący zazwyczaj nieprawidłowo wykonują manewry wyprzedzania, omijania, cofania. W czterech przypadkach przyczyną było również nieprawidłowe przejeżdżanie przejścia dla pieszych, raz wjechanie na przejście podczas nadawanego przez sygnalizator światła czerwonego, a raz nadmierna prędkość.

 

W 13 przypadkach zdarzenia zaistniały na terenie Stargardu, natomiast pozostałe miejsce miały  na terenie całego powiatu. Nie odnotowano również miejsc, w których sytuacje te się powtarzały. Najwięcej, bo aż po cztery potrącenia zaistniały w sierpniu i listopadzie, natomiast w kwietniu i maju nie odnotowano żadnego.  
 

Ze względu na charakter zdarzenia, jakim jest potrącenie pieszego policjanci coraz częściej będą korzystali z możliwości zatrzymywania uprawnień. To sąd będzie decydował czy kierującym - sprawcom wypadków będą cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.

 

 

Powrót na górę strony