Policyjni wodniacy w akcji na Miedwiu
Policjanci patrolu wodnego z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie rokrocznie w okresie letnim wiele czasu spędzają na wodzie i w jej pobliżu, a wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom korzystającym z uroków jezior. Dzięki takim działaniom wczoraj kolejny raz udzielili pomocy osobom znajdującym się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.
Stargardzcy policjanci patrolują jezioro Miedwie i jego okolice w rejonie, którego wypoczywają mieszkańcy z całego województwa zachodniopomorskiego i nie tylko. Analiza interwencji z lat poprzednich dowodzi, że tego typu działania są niezbędne i bezpośrednio przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa wczasowiczów.
Patrol stargardzkich wodniaków wielokrotnie okazał się być niezbędny podczas lat ubiegłych, kiedy w trakcie służby policjanci patrolując wody między innymi dostrzegli wywrócone żaglówki i znajdujące się w wodzie osoby. Podjęte interwencje oczywiście zawsze były zasadne, gdyż jak ustalano sternicy w wyniku silnego podmuchu wiatru i zmiennych warunków atmosferycznych nie zapanowali nad łodziami, które po zbyt dużym przechyle uległy wywróceniu. Każdorazowo mundurowi stawiali łodzie na wodzie i wyławiali żeglarzy, których w bezpieczny sposób odholowywali do brzegu.
Podobna sytuacja była wczoraj, kiedy na środku Miedwia około 14.30 gwałtowny wiatr wywrócił jacht. Szczęśliwie w służbie na terenie miasta był patrol wodny, który poinformowany o sytuacji natychmiast przemieścił się nad wodę. Mundurowi pobiegli do służbowej łodzi, którą dopłynęli do tonącej jednostki pływającej i z wody wyłowili czterech szczecińskich żeglarzy w wieku od 26 do 56 lat. Szczęśliwie wszyscy byli trzeźwi i nie wymagali pomocy medycznej.
Oprócz bezpośredniego ratowania życia i zdrowia policyjni wodniacy podejmują również wiele innych interwencji porządkowych, dzięki którym to można zapobiec nieszczęśliwym wypadkom. Policjanci sprawdzają, czy łodzie nie są przepełnione, czy sternicy nie wykorzystują silników spalinowych, których używanie na tym akwenie jest zabronione, a także czy jednostki pływające posiadają odpowiednie z wymaganiami wyposażenie, tj.: kapoki dla każdej osoby, w tym dzieci obowiązkowo założone na sobie, a także koło ratunkowe. Kontroli podlegają również patenty oraz pozwolenia wymagane w określonych sytuacjach. Ponadto sternicy „wodnych pojazdów” podlegają kontroli trzeźwości.