Rejon działania

Rejon działania

Powiat Stargardzki usytuowany jest na południe od stolicy województwa zachodniopomorskiego - Szczecina. Przez Stargard i teren powiatu stargardzkiego biegnie droga krajowa nr 10, prowadząca ze Szczecina do Bydgoszczy i dalej do Torunia i Warszawy. Stolicę powiatu dzieli odległość 40 km od granicy państwa, 36 km od Szczecina, 180 km od Berlina i 120 km od terminalu promowego w Świnoujściu. W odległości około 40 km od Stargardu znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Goleniów, z którego dogodne połączenia umożliwiają komunikację lotniczą ze światem. Stargard stanowi ważny węzeł kolejowy na mapie kraju. Linie kolejowe łączą miasto i region ze wszystkimi metropoliami Polski.

Powiat Stargardzki jest jednym z największych w Polsce, a zarazem najbardziej rozległym powiatem w województwie zachodniopomorskim. Obejmuje 1.519 km2 powierzchni. Wg danych za rok 2009 liczba mieszkańców wynosi ok. 120 000 osób i jest to największa liczba mieszkańców wśród powiatów ziemskich województwa zachodniopomorskiego. W skład powiatu wchodzi 10 gmin:

• gmina miejska: Stargard 
• gminy miejsko-wiejskie: Chociwel, Dobrzany, Ińsko, Suchań 
• gminy wiejskie: Dolice, Kobylanka, Marianowo, Stara Dąbrowa, Stargard Szczeciński. 

Stolicą i siedzibą władz powiatowych jest Stargard - miasto o powierzchni 48 km2 i liczbie ludności ok. 70 000. Korzystne położenie komunikacyjne, bliskość strefy przygranicznej i międzynarodowego portu lotniczego oraz niewątpliwe walory turystyczne to atuty, które stanowią o atrakcyjności powiatu stargardzkiego.
 
Powrót na górę strony