Aktualności

Nie bądźmy obojętni i nie dopuśćmy do śmierci z powodu wychłodzenia

Data publikacji 06.10.2016

Mając na uwadze udzielenie pomocy i niezbędnych wskazówek na temat schronisk, noclegowni oraz organizacji i stowarzyszeń, gdzie można otrzymać schronienie, stargardzcy policjanci systematycznie angażują się w działania prewencyjne wobec osób bezdomnych.

W związku ze zbliżającym się okresem zimowym i występującymi w tym czasie niskimi temperaturami stargardzcy policjanci już teraz informują o uruchomieniu ogrzewalni, gdzie w godzinach 19.00-7.00 mogą przebywać osoby bezdomne. Ponadto w Centrum Socjalnym Caritas znajduje się także łaźnia dla osób bezdomnych.

 

W pomoc bezdomnym zaangażowani są wszyscy policjanci garnizonu stargardzkiego, a głównie policjanci z pionu prewencji, którzy podejmują współpracę z podmiotami pozapolicyjnymi. W czasie tego typu działań policjanci wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Strażą Miejską systematycznie kontrolują tereny ogródków działkowych oraz znane miejsca gdzie najczęściej przebywają osoby bezdomne. Sprawdzane są również wszystkie sygnały o nowych osobach, które przeżywają ciężką sytuację życiową.

Z policyjnych obserwacji wynika, że większość osób bezdomnych wie gdzie może uzyskać schronienie w czasie silnych mrozów, jednak wiele osób odmawia przyjęcia pomocy. Wolą przebywać na działkach, w leśnych zakamarkach i pod namiotami, ale w swoim specyficznym środowisku. Często największą słabością tych ludzi jest alkohol, którego obecność wyklucza możliwość skorzystania z ofert większości schronisk.

  

Apelujemy do mieszkańców, aby nie pozostawali obojętni wobec podobnych sytuacji. Każdy z nas, widząc osobę bezdomną lub będącą w potrzebie, może pomóc dzwoniąc pod bezpłatny numer 997. Pamiętajmy, że jeden taki telefon może uratować ludzkie życie.

 

Powrót na górę strony