Aktualności

Policjanci kontrolują odległości między pojazdami – działania stargardzkiej drogówki

Data publikacji 16.11.2023

Policjanci stargardzkiej komendy sprawdzają, czy kierowcy stosują się do przepisów i utrzymują prawidłowy odstęp pomiędzy pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach. W tym celu korzystają z laserowych mierników prędkości z funkcją pomiaru odległości między pojazdami. Przepisy zakazujące jazdy „na zderzaku” na drogach szybkiego ruchu i autostradach mają zwiększyć bezpieczeństwo i poprawić komfort jazdy.

Od czerwca 2021 roku przepisy dokładnie określają minimalny odstęp od pojazdu jadącego przed nami na drogach ekspresowych oraz autostradach.

Zgodnie z art. 19 pkt 3a Ustawy Prawo o ruchu drogowym: „Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, który kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.”

W tym tygodniu policjanci ze stargardzkiej drogówki przeprowadzają kontrolę na drodze ekspresowej S10. W tym celu wykorzystują laserowy miernik prędkości z funkcją pomiaru odległości między pojazdami. Jeden patrol dokonuje pomiaru, a kilkaset metrów dalej pozostali policjanci zatrzymują sprawców wykroczeń.

Mandat, jaki może otrzymać kierowca, który jedzie za innym pojazdem „na zderzaku”, może wynieść nawet 500 zł.

mł. asp. Dorota Biernikowicz

Powrót na górę strony