Aktualności

Nieletni niszczyli mienie publiczne- zostali zatrzymani

Data publikacji 20.09.2022

Stargardzcy policjanci nie będą stosowali żadnych ulg wobec osób, które nie szanują cudzego mienia. Tak było w przypadku dwóch młodych mieszkańców naszego miasta, którzy swoją złość postanowili wyładować kopiąc w śmietniki i dewastując wiatę przystankową. W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że jeden z nastolatków był nietrzeźwy. Teraz o ich losie zdecyduje sąd rodzinny.

Bezmyślnością i brakiem poszanowania dla cudzego mienia wykazało się dwóch nieletnich, którzy w minionym tygodniu na ul. Niepodległości w Stargardzie dewastowali wiatę przystankową. Ponadto jeden z nieletnich swoją frustrację spotęgowaną wypitym alkoholem postanowił wyładować kopiąc i przewracając śmietniki. Nieletni zostali doprowadzeni do jednostki policji, a o ich losie zdecyduje teraz sąd rodzinny.

Niszczenie mienia to jedno z bardziej uciążliwych społecznie przestępstw. Niszczeniu ulegają zarówno przedmioty prywatne, jak i te użyteczności publicznej. Warto przypomnieć,że za zniszczenie mienia kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 oraz wysokie grzywny. Sąd najczęściej nakłada również obowiązek naprawienia szkody.

Tak samo wobec osób nieletnich, którzy często uważają, że są bezkarni, a cała odpowiedzialność za ich czyny spada na ich rodziców. Takie myślenie jest błędne. Według ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich wobec osoby popełniającej czyny karalne mogą być zastosowane środki wychowawcze oraz środek poprawczy w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym.

mł. asp. Justyna Siwarska

Powrót na górę strony