„Jestem bezpieczny bo jestem widoczny” - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Stargardzie

Aktualności

„Jestem bezpieczny bo jestem widoczny”

Policjanci stargardzkiej komendy wraz z pracownikami stargardzkiego starostwa przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Szczecinie prowadzą działania profilaktyczne pn. „Jestem bezpieczny bo jestem widoczny”. W ramach profilaktyki odwiedzimy wszystkie szkoły podstawowe na terenie gmin naszego powiatu.

 

Codziennie poruszamy się po ulicach naszego miasta czy powiatu pieszo, rowerem lub samochodem. Spośród wszystkich uczestników ruchu drogowego najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo są „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” - piesi i rowerzyści. Używanie elementów odblaskowych szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować nasze życie. Dlatego też noszenie odblasków przez rowerzystów i pieszych powinno stać się nawykiem.

 

Policjanci wraz z pracownikami starostwa stargardzkiego w rejonach szkół na terenie gmin powiatu stargardzkiego od wczesnych godzin porannych prowadzą działania profilaktyczne mające na celu uświadamianie zarówno najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego, jak i tym starszym jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo. Podczas rozmów, kontroli oprócz pogadanki uczestnicy ruchu, piesi oraz rowerzyści otrzymują elementy odblaskowe.

 

Dzieci, które poza miastem bardzo często same pokonują drogę z domu do szkoły są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo. Dlatego ważne jest, aby nosiły na ubraniu choćby niewielki odblask. Dzięki temu kierowca ma szansę zauważyć pieszego z odległości umożliwiającej odpowiednią i szybką reakcję. Przyczepiony do plecaka element znacznie zwiększa bezpieczeństwo ucznia na drodze.

 

Pamiętajmy, że zgodnie z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

 

Każdy rower powinien posiadać chociaż jeden skutecznie działający hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy, co najmniej jedno światło barwy białej lub żółtej z przodu i co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu.

 

Wspólnie apelujemy do rodziców, opiekunów wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nośmy odblaski, bądźmy widoczni. To nasze i naszych najbliższych zdrowie i życie.