Aktualności

„Areszt za groźby oraz znęcanie”

Data publikacji 12.04.2018

Dwa miesiące aresztu zastosował stargardzki sąd wobec mężczyzny który znęcał się oraz kierował groźby karalne w stosunku do mieszkańców jednej z miejscowości naszego powiatu.

 

 

 

 

Zdarzenie miało miejsce na terenie jednej z miejscowości naszego powiatu. Do Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie zgłosili się pokrzywdzeni, którzy opowiedzieli o sytuacji jaka ich spotkała. Z ich relacji wynikało, iż jeden ze znanych im mężczyzn z uwagi na zamieszkanie w tej samej miejscowości za pomocą jednego z komunikatorów kieruje w stosunku do nich i ich najbliższych groźby karalne pozbawienia życia.

 

Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie o przestępstwie. Podczas czynności wyszło na jaw, że ten sam mężczyzna znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją byłą konkubiną w ten sposób, że wszczynał awantury, wyzywał ją słowami powszechnie uważanymi za obelżywe oraz zadawał ciosy po ciele. Stargardzcy policjanci zajęli się dalszymi ustaleniami, szybko i skrupulatnie przeprowadzając czynności dowodowe. Następnie zatrzymali i przedstawili 37 - latkowi zarzuty kierowania gróźb karalnych oraz znęcania psychicznego i fizycznego.

 

Komendant Powiatowy Policji w Stargardzie wystąpił z wnioskiem do Sądu Rejonowego w Stargardzie o zastosowanie wobec sprawcy najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Na poniedziałkowym posiedzeniu sąd przychylił się do wniosku Prokuratora Rejonowego w Stargardzie i zastosował wobec mężczyzny tymczasowy areszt na okres dwóch miesięcy.

 

Grożenie innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza z zagrożonym uzasadnioną obawę że będzie spełniona jest zagrożone karą do lat 2.

 

Przestępstwo znęcania się nad osobą najbliższą zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5. Bicie, krzyki, awantury,znęcanie fizyczne i psychiczne - to tajemnica wielu polskich rodzin. "To, co dzieje się w domu powinno w domu pozostać", "to sprawa rodzinna" - w taki właśnie sposób ofiary przestępstw związanych z przemocą w rodzinie tłumaczą często fakt nie informowania Policji o sytuacji, w jakiej się znajdują. Zdarza się, że ukrywane przez wiele lat problemy wychodzą na światło dzienne dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii.

 

Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Każdy kto wie, że osobie z jej otoczenia dzieje się krzywda powinien stanowczo reagować.

 

0-22 668 70 00 - to numer telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie - „Niebieska Linia”.

Powrót na górę strony