Aktualności

Wróć bezpiecznie do domu – zapinaj pasy

Data publikacji 16.03.2018

Zapięte pasy w momencie wypadku drogowego to najczęściej jedyna szansa na przeżycie. Z przeprowadzonych na świecie badań wynika, że 50% ofiar śmiertelnych wypadków drogowych mogłoby żyć, gdyby w chwili zdarzenia miały zapięte pasy.

 

 

 

 

 

Wczoraj odbyły się ogólnopolskie policyjne działania „Pasy”. Od wczesnych godzin porannych do późnych popołudniowych funkcjonariusze stargardzkiej drogówki przeprowadzali kontrole drogowe zwłaszcza pod kątem korzystania przez kierujących i pasażerów z pasów bezpieczeństwa. Celem tej akcji było przede wszystkim wzrost świadomości podróżujących samochodem w zakresie niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą „jazda bez pasów”.

 

Zderzenie samochodu jadącego z prędkością 80 km/h ze stałą przeszkodą, np. drzewem, słupem czy stojącą ciężarówką , jest często śmiertelne dla osób znajdujących się w samochodzie. Całkowicie bez szans jest osoba, która nie zapięła pasów bezpieczeństwa. Stosowanie pasów bezpieczeństwa przez osoby siedzące z przodu zmniejsza o 45% ryzyko powstania obrażeń śmiertelnych, natomiast ciężkich nawet do 50%. Osoba , która podróżuje z tyłu i nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa, w momencie wypadku drogowego, jest w stanie swoim ciężarem ciała pomnożonym przez prędkość, złamać zagłówek , lub wręcz fotel pasażera z przodu. Pamiętać również należy o tym, że poduszki powietrzne w które wyposażony jest pojazd nie zadziałają gdy nie będziemy mieli zapiętych pasów.

Podczas działań stargardzcy funkcjonariusze ujawnili kilkunastu sprawców wykroczeń zarówno kierujących którzy łamali przepisy ruchu drogowego dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowego zachowania wobec pieszych jak i pieszych którzy przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Za popełnione wykroczenia ich sprawcy zostali ukarani mandatami.

Żyjemy w czasach, kiedy przemieszczamy się samochodem już od urodzenia. Aby każda, nawet najkrótsza podróż była bezpieczna pamiętać musimy o bezpiecznym przewożeniu osób. Dotyczy to tak samo dorosłych jak i dzieci.


 

Powrót na górę strony