Aktualności

„BEZDOMNOŚĆ” - nie bądźmy obojętni – działania stargardzkich dzielnicowych

Dzielnicowi I Rewiru Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie wraz z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stargardzie w minionym tygodniu przeprowadzili kontrolę miejsc, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne.

 

 

 

 

Okres zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Dlatego też jak co roku dzielnicowi stargardzkiej jednostki wraz z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stargardzie dokonali kontroli takich miejsc. Oprócz kontroli działek i pustostanów które naniesione zostały na KMZB jako zagrożenie dzielnicowi dokonali kontroli klatek schodowych. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Jednym z najczęstszych a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, ze wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło

Zwracamy się z apelem aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń można powiadomić Policję o miejscach gdzie przebywają osoby bezdomne. Należy wybrać ikonę „bezdomność” wskazując miejsce na mapie. Dzielnicowi podczas codziennej służby obchodowej kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych tj. altany śmietnikowe, klatki schodowe oraz działki, udzielają również informacji odnośnie instytucji pomocowych.