Załóż odblask i „Świeć przykładem” - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Stargardzie

Aktualności

Załóż odblask i „Świeć przykładem”

Kierujący powinni zmienić technikę jazdy, a piesi zadbać o to aby być widocznym. W ciągu tego roku na drogach powiatu stargardzkiego w 20 wypadkach z udziałem pieszych zginęły 3 osoby i nie są to tylko dane statystyczne ale tragedie całych rodzin. Jesienią i zimą warunki atmosferyczne zdecydowanie nie służą bezpieczeństwu w ruchu drogowym tym bardziej wymagana jest większa ostrożność.

 Jesień i wczesna zima to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Policyjne statystyki wskazują, że najwięcej wypadków zdarza się właśnie o tych porach roku. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina.


Intensywne opady deszczu lub śniegu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście - w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć. Poranne przymrozki powodują, że szyby i lusterka pojazdów może pokryć warstwa szronu i lodu – niestety wiele osób w trakcie porannego pośpiechu zapomina albo nie ma czasu nawet na ich przetarcie.


Zalecamy także, by sprawdzić stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach) i oświetlenie pojazdu. Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe –zwróćmy uwagę czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza - takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg.


Apelujemy, by w ten okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu, śniegu oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej.


Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Nośmy je na sobie, nie chowajmy odblasków w biurkach, szafkach czy też torebkach.


Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych na pieszych, rowerzystów, motocyklistów i motorowerzystów na terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.


Stargardzcy policjanci rozdawali i nadal będą rozdawać elementy odblaskowe przypominając, że te niewielkie gadżety mają wielkie znaczenie w dbaniu o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi przekonują że widoczność jest ważnym elementem składającym się na bezpieczeństwo.


Pieszy, który posiada element odblaskowy widoczny jest dla kierowców z odległości nawet 150 metrów. Jeśli go nie ma, to pieszy jest widoczny dla kierowcy z odległości około 30 metrów. Wtedy nie ma on praktycznie możliwości wykonania jakiegokolwiek manewru i dochodzi do potrącenia.